Základní informace

GeografieHistorieMěření tmyPrávní statusZakládající organizace

 

Geografie

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km2. Rozkládá se na území obcí Staré Hamry, Bílá, Čeladná, Morávka, Krásná, Horní Bečva, Ostravice, Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. Z toho je 7 obcí na české straně a 5 na slovenské. Ve velké většině pak na území spadající do CHKO Beskydy a CHKO Kysuce. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.).

Mapka s vyznačenou hranicí Beskydské oblasti tmavé oblohy. Mapu ve vetším měřítku je možné stáhnout ZDE. Všechny mapové podklady laskavě poskytla firma mapy.cz, s.r.o.

 

Historie ochrany temné oblohy v BOTO

6. 5. 2000 – astronomicky zajímavý úkaz dopadu meteoritu Morávka. Při ochraně noční tmy budou meteory vidět lépe.

14. 5. 2012 – první představení záměru.

28. 9. 2012 – první ročník Evropské noci vědců na Gruňi.

13. – 16. 12. 2012 – zimní pozorovatelská expedice a seminář Společnosti pro meziplanetární hmotu.

4. 3. 2013 – založení oblasti

 

Měření tmy

Stabilní měření probíhá na klimatologické stanici Bílý kříž pomocí automatizovaného skymeteru (SQM-LU). Aktuální hodnoty z měření plánujeme mít dostupné on line na těchto stránkách. Hodnoty jasu oblohy se podle podmínek pohybují v rozmezí 21,2 – 21,3 MSA. Jednotka MSA je magnituda na čtvereční úhlovou vteřinu. Magnituda je veličina používaná především v astronomii a udává jasnost objektu. MSA nám tedy  udává plošný jas oblohy. Čím vyšší je hodnota, tím je obloha tmavší. Níže je uvedená tabulka schématicky popisující přibližné hodnoty na různých místech s různými jasy noční oblohy.

Další měření průběžně probíhají pomocí ručního skymetru (SQM-L). Souhrná měření nejen z Beskydské oblasti tmavé oblohy můžete najít na stránkách www.skyquality.com. Všude v měřených oblastech BOTO přesahují hodnotu 21 MSA, což pro představu znamená, že při takovém jasu (resp. tmavosti) oblohy je Mléčná dráha bez problému viditelná a může být též pozorovatelné zvířetníkové světlo, více na stránce o tmě v Beskydech. Oblohu v BOTO můžeme hodnotit i pomocí devítístupňové Bortleho stupnice, na které dosahuje obloha v oblasti běžně stupně 4, za dobrých podmínek 3.


Tabulka hodnot jasu noční oblohy (MSA) na různých lokalitách.

 

Právní status

Oblast byla oficiálně založena na tiskové konferenci dne 4.3.2013. Zakládací listinou je memorandum podepsané zástupci zakládajících organizací. Z tohoto hlediska nemá oblast žádnou právní závaznost ani vymahatelnost. K všem krokům směřujícím k ochraně nočního prostředí přistupují všechny strany dobrovolně.

 

Podpis memoranda
Podepsané memorandum
Podpis memoranda
Podpis memoranda

Zakládající organizace

Zakládajícími institucemi jsou Česká astronomická společnost, Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, Správa CHKO Beskydy, Štátna ochrana prírody SR, Správa CHKO Kysuce a Lesy České republiky. Obce, na jejichž katastrálním území se oblast rozkládá, jsou partnery, avšak nejsou signatáři memoranda.